Skip to main content

ABC Zdrowego biustu - Co to jest USG piersi?

Kobiety powinny wiedzieć, że o swo­je zdrowie należy się zatroszczyć. No­wotwory są główną przyczyną śmierci na świecie. Tematy onkologiczne są trudne i wiele kobiet odkłada leczenie na później, nie dopuszczając do siebie myśli, że choroba nowotworowa może dotknąć każdego. Polki często traktują samokontrolę i badania piersi jako niechciany obowiązek. Jest to po­dyktowane lękiem, boją się diagnozy, wyniku. Czas to zmienić - temu służy profilaktyka! Nigdy na nią nie jest ani za wcześnie, ani za późno, zawsze jest dobry czas. Trzeba o tym stale pamię­tać na każdym etapie życia, zarówno w okresie pokwitania, kiedy przeżywa się burzę hormonów, jak i wtedy, kiedy traci się parasol ochronny z hormonów. Poza samokontrolą ważne są podania profilaktyczne. Do nich należy USG piersi. Co to jest za badanie i na czym polega? 

Fundacja Zdrowy Biust wyjaśnia.

Dla kogo jest badanie USG?

Badanie USG piersi zalecane jest u wszystkich kobiet,  zwłaszcza u tych z gruczołową budową sutków. Metoda jest nieinwazyjna, bezbolesna i całkowicie bezpieczna (można ją stosować również u kobiet w ciąży i karmiących). Onkolodzy zalecają wykonywanie profilaktycznego badania USG piersi raz w roku. Badanie to nie wymaga specjalnego przygotowania, a jego wynik dostępny jest od razu. Umów się na badanie i potwierdź zdrowie piersi!

Badanie USG – krok po kroku?
Wizyta rozpoczyna się od wywiadu lekarskiego. Następnie lekarz poprosi Cię o rozebranie się i położenie na leżance. Na głowicę USG nałoży żel, który ułatwi odczytanie obrazu. Przez większość badania lekarz będzie skupiony na obrazie widocznym na ekranie. Po zakończeniu badania lekarz powie Ci jaki jest jego wynik, a Ty dostaniesz papierowy ręcznik, którym będziesz mogła zetrzeć żel z piersi. W wyniku badania otrzymasz informację o budowie Twoich piersi oraz ich zdrowiu. 

Co jeśli USG wykryje zmiany w piersiach?
Zmiany w piersi mogą mieć różny charakter. Koniecznie umów się na wizytę u lekarza ginekologa, chirurga lub onkologa, który przeprowadzi niezbędne dodatkowe badania diagnostyczne.